Роз’яснення щодо змін у НПА
Питання бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану регулює Постанова Кабінету міністрів України №76. На початку 2024 року Мінстратегпром ініціював зміни до цієї постанови. 16 січня їх підтримав уряд. Ці зміни зняли обмеження щодо кількості військовозобов’язаних працівників ОПК, що підлягають бронюванню, військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
20 лютого 2024 року на сайті Мінстратегпрому було оприлюднено перелік критеріїв для того, щоб підприємства мали змогу забронювати до 100% своїх працівників. А саме: потрібно було мати державний контракт у сфері оборони (або бути його співвиконавцем), і при цьому товари, роботи й послуги оборонного призначення мали становити понад 50% від загального обсягу виробництва.
Ці критерії досі залишаються чинними.
Разом з тим, 17 травня 2024 року Мінстратегпром зміни розширив перелік критеріїв. Перший об’єднав ті два, які були чинні до цього часу, додавши при цьому позабюджетні джерела фінансування. А другий дав можливість отримати підставу для бронювання компаніям, які знаходяться на стадії розробки свого продукту у сфері ОПК.
26 липня 2024 року перший критерій був розширений ще одним пунктом. А до переліку критеріїв додали третій - він дає підставу до бронювання підприємствам (установам, організаціям), які здійснюють регулювання, контроль та координацію діяльності державних підприємств, установ і організацій оборонно-промислового комплексу.
Перелік нормативних документів
Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
Наказ Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості №27 “Про затвердження Критеріїв для визначення Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України підприємств, установ і організацій у сфері оборонно-промислового комплексу, промисловості, авіабудівній галузі та у сфері космічної діяльності такими, що мають важливе значення для національної економіки”