Делегація Мінстратегпрому взяла участь в Мюнхенській безпековій конференції. Публікуємо короткий підсумок проведеної роботи.
Міжурядові зустрічі
З Міністром оборони Норвегії Торе Оншуусом Сандвіком обговорили “данську модель”. Почули від партнерів про намір продовжувати фінансування українського оборонного виробництва, а також співробітництво на рівні оборонних галузей. Зокрема, в напрямку морських дронів та далекобійної зброї. Принагідно, Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін подякував уряду Норвегії за виділення коштів на протиповітряну оборону, про що було оголошено напередодні. А також за приєднання до ініціативи ZBROYARI.
Відбулась коротка зустріч з головнокомандувачем Збройних сил Нідерландів Онно Айхельсхаймом. Коротко обговорили продовження підтримки Нідерландами українських оборонних підприємств. Це альтернативний варіант «данської моделі» – допомога надходить шляхом прямого фінансування наших компаній. У фокусі розмови – безпілотні технології та deep strike дрони. Пріоритети збігаються – тож чекаємо фінального рішення від партнерів.
Разом із членами наглядової ради АТ УОП Давидом Ломджарією та Лінді Сміт міністр Сметанін зустрівся з Йоргом Кукіесом, Міністром фінансів ФРН. Обговорили потенційну участь Німеччини в ініціативі ZBROYARI. А також – локалізацію виробництва й постачання компонентів. Працювали над тим, щоб поглибити співпрацю й залучити німецькі кошти напрямку до українського виробника.
Зустрічі з представниками оборонних компаній
В Україні вже працюють два підприємства Quantum Systems: R&D центр та обслуговування й розробка безпілотників. Компанія планує подвоїти виробництво цього року. Під час зустрічі обговорили, яким чином можна це пришвидшити.
Провели робочу зустріч з представниками HENSOLDT, яка вивчає можливості для поглиблення співпраці вже на рівні оборонного виробництва. Компанія виготовляє радари, які постачаються до українського війська в тому числі за рахунок німецького уряду.
Президент України Володимир Зеленський, Радник Президента зі стратегічних питань Олександр Камишін та Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін провели зустріч із генеральним директором німецької компанії Rheinmetall AG Арміном Паппергером. Ключова тема – розвиток спільних проєктів між українською та німецькою оборонною промисловістю. Обговорили також розширення співпраці у сфері технічного обслуговування та ремонту. Особлива увага – можливості запуску спільного виробництва 155-мм боєприпасів, зокрема на території України.
Під час окремої зустрічі, Герман Сметанін та Армін Паппергер говорили про постачання й умови використання обладнання. Обговорили потенційне створення ще одного СП та прискорення виробництва БМП Lynx.
Під час MSC делегація Мінстратегпрому зустрілася з генеральним директором центрального офісу компанії (Нідерланди) та CEO KNDS Deutschland та KNDS France. Відбулась важлива розмова, під час якої обговорили ключові питання й дійшли згоди щодо подальших кроків: ремонт техніки, робота спільного підприємства, фінансування.
З представниками компанії Boeing Defense обговорили поточні проєкти та точки росту співпраці.
З Anduril Industries відбулось, фактично, знайомство. Побачили зацікавленість компанії до співпраці. Розвиток безпілотних технологій є нашим спільним пріоритетом. Тож намітили перспективні напрямки для співробітництва.
Домовленості
Разом із Радником Президента України зі стратегічних питань Олександром Камишіним та CEO та співзасновником Helsing GmbH Гундбертом Шерфом затвердили домовленості про розширення співпраці в напрямку впроваджень технологій штучного інтелекту в українські розробки. Компанія заявила про намір продовжувати й поглиблювати співробітництво з українським defence tech. Зокрема, в масштабуванні виробництва.
АТ «Укроборонпром» і Thales International SAS домовились про створення спільного підприємства, й зафіксували ці домовленості на папері у присутності міністра Германа Сметаніна й народної депутатки Галини Янченко. Новостворене підприємство спеціалізуватиметься на створенні передових технологічних рішень для підсилення ППО, радарів, засобів РЕБ, тактичного звʼязку й оптико-електронних систем.
АТ «Укроборонпром» підписав Меморандум про взаєморозуміння з данською компанією Wеіbel Scientific. У присутності Міністра оборони Данії Троельса Лунд Поульсена, Міністра закордонних справ Данії Ларса Люкке Расмуссена, Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Германа Сметаніна та народної депутатки Галини Янченко. Меморандум фіксує домовленості у сфері радіолокаційних рішень. Зокрема, йдеться про можливості створення служб технічного обслуговування та ремонту передових радіолокаційних рішень Weibel в Україні, спільну розробку нових технологій, створення спільного підприємства, взаємодію з навчальними закладами Данії та України.
Заходи
Під час MSC міністр взяв участь у круглому столі “Оборонна ера: Капітал та інновації в сучасному геополітичному циклі”.
Герман Сметанін Розповів про те, яку роль відіграють технології подвійного призначення в російсько-українській війні. А також про те, яким чином відбувається трансфер технологій між цивільною і військовою сферами промисловості, навівши приклади реальних кейсів з українського досвіду. І закликав партнерів інвестувати в українське виробництво таких технологій.
Заступниця міністра Анна Гвоздяр взяла участь у форумі “Майбутнє виробництва defense tech та інновацій”. Там відбувався обмін думками та нетворкінг з керівниками промисловості, військових та урядових структур, а також інвесторами, стартапами та представниками екосистеми оборонних технологій, щоб дослідити передові інновації, які формують майбутнє оборони та технологій.
“Українська зброя – ключ до безпеки Європи. Ми виробляємо новітню зброю, яка вже зараз працює на захист свободи на континенті. Демократія має бути добре озброєною”, - зазначила Анна Гвоздяр.
“Цифровий захист: нова ера стійкості” - захід, організований Фондом Інновацій НАТО, зібрав представників армій європейських країн, представників виробників конвенційної та новітньої зброї. Анна Гвоздяр розповіла про те, що в України зараз є найкращий в світі досвід створення зброї для сучасної війни. У партнерів є технології і сильна виробнича база. Це про взаємне посилення спроможностей.
Також Анна Гвоздяр взяла участь у дискусіях навколо штучного інтелекту: “Союзницький штучний інтелект: Зміцнення технологічної переваги” та “Перевага штучного інтелекту: збереження національної безпеки в епоху технологічної конкуренції”. Цього року це одна з топтем на MSC2025. Анна Гвоздяр поділилася поглядом України на новітні розробки штучного інтелекту у виробництві озброєнь.
"Ми нескінченно вдячні партнерам, які допомагають нам на цьому шляху. І продовжуємо переговори з тими, хто поки не прийняв фінального рішення. Будуємо стратегії та зберігаємо гнучкість щодо викликів реального часу. І все це - з єдиною метою: виготовити якомога більше зброї, і швидше поставити її на фронт.
Рік тому, на полях MSC, народилась перша домовленість щодо ініціативи ZBROYARI: Manufacturing Freedom. Уже протягом року нам вдалося зібрати $1,5 млрд, з них понад $500 млн вже реалізовано через “данську модель. Дякую всім нашим партнерам за підтримку та наміри продовжити співпрацю. Арсенал вільного світу створюється прямо зараз", - зазначив Герман Сметанін.