Герман Сметанін залишив посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України. Відповідне рішення було підтримане голосуванням депутатів Верховної Ради України 16 липня 2025 року.
Серед завдань, які стояли перед Германом Сметаніним під час призначення на посаду, було нарощення обсягів виробництва, зняття державної монополії на виробництво озброєння, розвиток ракетної програми, впровадження доступного кредитування для виробників ОПК, локалізація виробництва озброєння, антикорупційна діяльність. Далі - коротко по кожному з напрямів.
Нарощення обсягів виробництва
Результат: обсяг виробництва збільшено в 3 рази.
У 2024 році українські оборонні підприємства виготовили озброєння і військової техніки на $9 млрд, що втричі перевищує показники 2023 року.
Спроможність у 2024 році складала $20 млрд, рівень завантаженості підприємств у середньому був на рівні 50%. Виробнича спроможність станом на зараз становить $35 млрд, що демонструє зростання на 70%.
Щодо окремих номенклатур:
Зняття державної монополії на виробництво зброї
Результат: Помітний ріст приватного сектору за 2024 рік - удвічі. Сьогодні понад 80% виробників - це приватний бізнес, який протягом минулого року виготовив близько 50% всього ОВТ.
Основні кроки:
Розвиток ракетної програми
Результат: у 2025 році оборонка може виготовити у 10 разів більше крилатих ракет, ніж у 2024-му.
Спроможності з виробництва крилатих ракет зросли в 10 разів, нині триває процес контрактації. Українські виробники опанували розробку й виробництво нового класу озброєння - ракет-дронів. Одразу кілька номенклатур запущено в серійне виробництво, в тому числі - за рахунок фінансування країн-партнерів.
Доступне кредитування
Результат: запущена і працює програма пільгового кредитування для виробників оборонно-промислового комплексу під 5%. Протягом всього часу функціонування програми, видано 42 кредити загальною сумою 2 млрд 336 млн грн. Ще 22 кредити на 2,2 млрд грн грн погоджені до видачі.
Локалізація виробництва в Україні
Результат: 25 закордонних компаній, у тому числі - гіганти світового оборонного виробництва, перебувають на різних етапах локалізації виробництва своєї продукції в Україні: офіси, спільні підприємства, ліцензійне виробництво і так далі.
ZBROYARI: Manufacturing Freedom
У 2024 році в рамках ініціативи вдалося зібрати більше 1,5 мільярда доларів. Понад 500 мільйонів було реалізовано шляхом “данської моделі”. За перше півріччя 2025 року вже було залучено понад 2,5 мільярди доларів. До кінця року очікується значне збільшення цієї суми.
Антикорупційна робота
Встановлено можливий конфлікт інтересів в діях керівника ДІФКУ. Мінстратегпром самостійно звернувся до НАЗК для отримання припису. Проводиться службове розслідування.
Затверджена і працює антикорупційна програма.
Вирішено питання з постачанням неякісних мін до війська одним з підприємств
Усі мінометні постріли, на які було надано рекламації, було замінено безкоштовно - за рахунок заводу-виробника. Покращено конструкцію мінометних пострілів, вдосконалено технологію виробництва та посилено контроль за якістю виробів.
Після встановлення причин та згідно з нормами чинного законодавства, керівника підприємства було звільнено. Нині триває судовий процес.
Розпочаті, але не завершені станом на сьогодні процеси:
“Дякую Президенту України, Офісу Президента, Премʼєр-міністру, урядовцям, парламентарям, міжнародним партнерам і всім, хто довіряв і працював поруч. Дякую всій команді Мінстратегпрому за злагоджену роботу. Дякую українським Зброярам за вашу невтомну працю й гідний результат. Дякую українським військовим за співпрацю, швидкий зворотній зв'язок, а також за те, що саме у ваших руках наша зброя стає смертоносною.
Для мене було великою честю очолювати українське оборонне виробництво. Про основні результати розповів. Команді Міністерства оборони бажаю успіхів.
Залишаюсь в оборонці. Надалі працюватиму над масштабуванням виробництва – щоб військо отримувало більше української зброї.
Дякую за довіру. Слава Україні!”, - Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України (вересень 2024р. - липень 2025р.) Герман Сметанін.