Рішення Конституційного Суду мають бути гарантією того, що будь-яка діяльність влади відповідає Конституції. Про це зазначив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук у відеозверненні до учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Роль Конституційного Суду України в реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в ЄС».
«Парламент повинен враховувати рішення Конституційного Суду в законотворчому процесі, Уряд — при ухваленні управлінських рішень, судова система — змінювати практику з урахуванням наведених Конституційним Судом аргументів», — пояснив Руслан Стефанчук.
За його словами, необхідне вдосконалення законодавства про Конституційний Суд, аби його діяльність підпорядковувалась зрозумілим, послідовним і передбачуваним правилам.
«Зокрема, була розпочата робота над законопроєктом №4533 про конституційну процедуру, що має на меті зробити діяльність Суду більш відкритою та зрозумілою для суспільства», — наголосив Спікер Парламенту України.
Руслан Стефанчук уточнив, що йдеться про запровадження автоматизованої системи документообігу Суду; вдосконалення процесу взаємодії Суду та громадян щодо подачі конституційних скарг; впорядкування підстав і процедури притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності тощо.
«Суттєвою є також практична імплементація положень частини третьої статті 152 Конституції України щодо відшкодування шкоди, завданої застосуванням актів і діями, які визнані неконституційними, що не було зроблено за весь час існування Конституції», — додав Голова Верховної Ради України.
Руслан Стефанчук підкреслив, що підвищення прозорості діяльності Конституційного Суду є необхідним не лише суспільству, але і є також важливою гарантією незалежності самого Конституційного Суду і його суддів.
Прозорі процедури діяльності Суду покликані захищати суддів від будь-яких можливих необґрунтованих звинувачень в упередженості, порушеннях закону тощо.
«Працюємо над ухваленням законопроєктів, які дозволять Конституційному Суду України здійснювати свої повноваження якомога ефективніше, та сподіваємось на їхню швидку реалізацію в практичній діяльності Суду», — зазначив очільник українського Парламенту.