8 квітня Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Бельгії Барт де Вевер провели зустріч із представниками українських і бельгійських оборонних компаній, а також оглянули продукцію українського ОПК, зокрема розвідувальні та ударні БпЛА, наземні роботизовані комплекси та морські дрони.
Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін, радник Президента України зі стратегічних питань Олександр Камишін і заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Анна Гвоздяр розповіли про характеристики та можливості застосування цих засобів.
Лідери провели зустріч із представниками десяти провідних бельгійських оборонних компаній. Ішлося про розвиток українського ОПК, можливості спільного виробництва та локалізацію діяльності в Україні.
«Дуже пишаємося тим, що наша індустрія так сильно допомогла захистити Україну, наших цивільних і, звісно, дуже допомогла нашій армії. Усі ці «пташки» дуже важливі для нас і дуже небезпечні для росіян. Думаю, що нові проєкти між нами, між нашими індустріями, між нашим приватним сектором та урядами є дуже важливими, звичайно, для виживання України й для збільшення нашого спільного виробництва. І, звичайно, вони дуже важливі для майбутнього, для безпеки майбутнього всієї Європи», – сказав Володимир Зеленський.
Барт де Вевер зазначив, що потрібно переозброювати Європу, і поки що є труднощі з нарощуванням виробничих потужностей.
«Було б дивно, якби Україна, яка зараз має велику потребу у виробничих потужностях, не стала ключовим чинником у виробництві та переозброєнні Європи. Тож це дуже логічна співпраця. Це взаємовигідна співпраця. Це те, що ми повинні зробити», – наголосив Прем’єр-міністр Бельгії.
«Нам важливо показати партнерам, що українська оборонка спроможна. Ми сучасні, гнучкі, оперативно адаптуємось до викликів фронту. Наша сила – у відносно недорогих, але ефективних рішеннях, які можна швидко масштабувати за наявності необхідного фінансування. Тож запрошуємо партнерів приєднатися до ініціативи ZBROYARI й долучитися до фінансування виробництва українського озброєння», – зазначив Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін.
У присутності Володимира Зеленського та Барта де Вевера відбулося підписання Меморандуму та Листа про наміри щодо співробітництва між бельгійськими та українськими оборонними компаніями. Документи передбачають нарощування спільного виробництва й технічного обслуговування засобів для захисту неба.
Цього ж дня відбувся Другий Бельгійсько-український семінар оборонних індустрій DFNC2: Belgium Edition, організований Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України.
У заході взяли участь Начальник Генштабу Бельгії Фредерік Вансіна, представники 10 провідних оборонних компаній Бельгії та понад 35 підприємств українського ОПК.
«Бельгія для нас – потужний стратегічний партнер. Ми зацікавлені в поглибленні партнерства, зокрема у сфері виробництва й обслуговування засобів для захисту неба, бойових модулів для наземних систем озброєння, виготовлення боєприпасів. Для того, щоб ці напрямки співпраці перетворились у предметні домовленості, разом з партнерами провели DFNC2: Belgium Edition. Це майданчик для налагодження й поглиблення співпраці», – сказав Герман Сметанін.
На полях заходу відбулось підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо формування партнерства для спільної розробки та виробництва бойових модулів для потреб Сил безпеки та оборони України.
Очільник Мінстратегпрому подякував Начальнику Генштабу Бельгії Фредеріку Вансіні та представникам уряду Бельгії за підтримку в зміцненні міждержавної кооперації в оборонній галузі.