Після того як росія зупинила на 10 днів постачання газу до Європи трубопроводом «Північний потік-1» через, начебто, плановий технічний ремонт, уряди країн-членів ЄС побоюються, що росія може повністю зупинити транзит газу, у такий спосіб посиливши газову кризу в Європі.
Щоб пом’якшити вплив імовірного припинення постачання природного газу росією на економіки країн-членів ЄС, Європейська комісія розробила план заходів.
Планується, що 20 липня Європейська комісія представить проєкт документа.
Проект документу містить рекомендації, які країни-члени ЄС мають розглянути для того, аби обмежити споживання російського газу та знизити майбутні витрати підприємств і споживачів.
Наразі проект документу Єврокомісії передбачає такі заходи:
• перехід на інші види палива (рекомендація для промисловості і виробників електроенергії);
• стимулювання великих споживачів газу до скорочення споживання газу;
• проведення інформаційних кампаній щодо зменшення опалення та кондиціонування, а також встановлення обов’язкових лімітів під час «кризового рівня» ситуації в енергетичній галузі.
Bloomberg з посиланням на проект документа зазначає, що заходи, передбачені Європейською комісією, можуть на третину скоротити вплив раптової зупинки постачання газу росією.
«Попереджувальні заходи можуть зменшити на одну третину вплив раптового зупинення постачання газу. Незалежно від рішення росії, завчасні спільні дії на рівні ЄС у період, коли відбувається заповнення підземних газосховищ, зменшать ризики від скорочення поставок російського газу взимку», - йдеться в проєкті документа ЄК.
Головним завданням для Європи цієї зими є забезпечення достатніх запасів газу для виробництва електроенергії та проходження опалювального періоду.
Згідно з документом, моделювання, проведене операторами газотранспортних систем ЄС, показує, що у разі зупинки постачання газу росією у липні, європейські ПСГ на початку листопада будуть заповнені на 65-71%, що значно нижче за цільовий показник у 80%.
Зараз потужність транзиту російського газу складає менш ніж 30% від середнього показника за останні п’ять років. Зменшення російських поставок газу торкнулось 12 країн-членів.