Щоб позбутися енергетичної залежності від росії, Європейський Союз працює над планом заміщення імпорту енергоресурсів з рф.
Сьогодні ЄС підписав з Ізраїлем та Єгиптом меморандум про взаєморозуміння, відповідно до якого країни Середнього Сходу збільшать експорт природного газу до Європи.
Міністерство енергетики Ізраїлю повідомило, що це перша рамкова угода, підписана з Європейським Союзом, яка зробить можливим значний експорт ізраїльського газу до Європи.
Реалізація угоди передбачає постачання до Європи природного газу із Ізраїлю, Єгипту та інших країн регіону. Паливо проходитиме обробку на підприємствах з виробництва скрапленого газу в Єгипті, а потім доставлятиметься до країн ЄС. Не виключено, що незабаром з'являться інші маршрути доставки сировини, такі як трубопроводи, прокладені морським дном.
Угодою також передбачається, що ЄС заохочуватиме європейські компанії брати участь у тендерах на геологорозвідку в Ізраїлі та Єгипті.
«Сьогодні Єгипет та Ізраїль беруть на себе зобов’язання ділитися нашим природним газом з Європою та допомагати в подоланні енергетичної кризи», - заявила міністр енергетики Ізраїлю Карін Ельхаррар після підписання меморандуму про взаєморозуміння в Каїрі.
Частина ізраїльського газу вже постачається трубопроводом на заводи з виробництва зрідженого газу, які розташовані на середземноморському узбережжі Єгипту, звідки він реекспортується у вигляді ЗПГ (LNG).
Очікується, що протягом наступних кількох років Ізраїль подвоїть видобуток газу приблизно до 40 млрд кубометрів на рік завдяки розширенню та запуску нових родовищ.
Єгипет, в свою чергу, експортував 8,9 млрд кубометрів ЗПГ минулого року і 4,7 млрд кубометрів за перші п’ять місяців 2022 року.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2021 році ЄС імпортував з росії 155 млрд кубометрів газу, що становить близько 45% всього імпорту блакитного палива ЄС і близько 40% його загального споживання.
Відповідно до нової стратегії по заміщенню газу з рф, щоб позбутися енергетичної залежності від росії, ЄС планує отримати:
- 50 млрд кубометрів газу за рахунок ввезення скрапленого природного газу із США або Катару та 10 млрд кубометрів існуючими трубопроводами;
- 25 млрд кубометрів за рахунок збільшення генерації морської вітроенергетики і сонячних електростанцій;
- 12 млрд кубометрів за рахунок продовження експлуатації атомних електростанцій, які мали бути закриті;
- 12 млрд кубометрів передбачається замістити, запровадивши заходи енергозбереження;
- 25 млрд додаткових кубометрів з’явиться за рахунок трансформації індустрії, яка працює лише на газу.